اسکانیا

اسکانیا ، تولید کننده ای سوئدی که محصولاتی نظیر کامیون ، اتوبوس ، کشتی و موتور های دیزلی را تولید می نماید . سی کیلومتری جنوب استکهلم شهر سودتلیا قرار دارد که محل استقرار دفتر اصی و کارخانه اسکانیا است.
این شرکت که از شرکت های وابسته فولکس واگن است در سال 1900 تاسیس شد.

تاریخچه اسکانیا
در سال 1980 این فیلیپ ورسن بود که کارخانه ای را برای ساخت واگن های راه آهن تاسیس کرد. اسم این کارخانه در ابتدا وابیس نهاده شد . وابیس به معنای کارخانه واگس سازی است.
در طرف دیگر گوستاو اریکسون در سال 1900 یک کارخانه دوچرخه سازی با نام اسکانیا را تاسیس نمود که کم کم تغییر جهت داد و به سمت خودرو و کامیون کشیده شد.
در سال 1911 دو کارخانه اسکانیا و وابیس با هم ادغام شدند و شرکت اسکانیا-وابیس را ایجاد کردند.
لوگو این شرکت یک اژدها که روی سرش دارای تاجی بود و از دهانش آتش زبانه می کشید در نظر گرفته شد. این شرکت خودروهای متفاوتی را ساخت همچنین به ساخت قایق مشغول شد و کم کم پیشرفت کرد و خطوط تولیدی در دانمارک و نروژ نیز راه اندازی کرد.
اسکانیا – وابیس به سرعت به سوی تولید اتوبوس رفت و یک خودرو با ظرفیت 24 نفره دماغ دار و با لاستیک های بسیار نازک را تولید کرد.
در زمان جمگ جهانی دوم ، اسکانیا که کاهش تقاضا برای کامیون و اتوبوس های خود را می دیدی از ظرفیت الی کارخانه های خود به منظور تولید محصولات نظامی استفاده کرد و بعد از پایان جنگ دوباره دست به تولیدات اصلی خود زد و توانست به یکی از قدرتمند ترین خودروسازهای سوئد تبدیل شود.
اسکانیا ، در سال 1969 با شرکت بزرگ ساب ادغام شد اما محبوبیت برند و نام اسکانیا سبب شد تا محصولات با نام اسکانیا عرضه شوند.
اسکانیا در ایران
در ایران دو شرکت عقاب افشان و ماموت نمایندگان شرکت اسکانیا هستند که به تولید اتوبوس ، موتور سنگین و تریلی تحت لیسانس اسکانیا مشغول هستند.
ماموت دیزل نماینده انحصاری کامیون های اسکانیا در ایران می باشد . این شرکت که زیر مجموعه ای از مجموعه صنعتی ماموت است در طی مدت زمان کوتاهی توانسته در میان تولید کنندگان جایگاه مناسبی پیدا کند